Noty ke stažení > Temporál > advent

(staročeské) Ó-antifony

Stáhnout: advent_o_stare.pdf [729 kB]

Ó-antifony s dnes platnými českými liturgickými texty a nápěvy podle Antiphonale Romanum 1912 jsou v materiálu s adventními antifonami.

"Ó-antifony", antifony k Magnificat pro předvánoční týden, se někde zpívaly také na úvod rorátů. Díky tomu pro ně můžeme sáhnout do pokladnice staročeského liturgického zpěvu. Po porovnání jejich znění v rukopisech přístupných na manuscriptoriu byl vybrán reprezentativní rukopis a texty lehce jazykově upraveny. Nakolik to bylo při rozumně předpokládatelné srozumitelnosti možné, byl ponechán původní text i melodie bez oprav.

Texty se pochopitelně liší od oficiálního liturgického překladu. Protože ale jde o staré české překlady týchž latinských předloh, jejich liturgické nasazení by bylo jen podobným (ne?)prohřeškem jako např. čtení lekcí z ekumenického nebo kralického překladu.

Nápěvy jsou adaptacemi nápěvů latinských antifon. Pochopitelně ne těch nápěvů, které jsou preferovány v dnes vydávaných chorálních knihách ze Solesmes, ale těch, které byly obvyklé v raném novověku v našich končinách.

Související články:

Zdroj na githubu | Přehled změn | RSS změn | Počet stažení: 524