Noty ke stažení > Vedlejší produkty > Hymny

hymny ke kompletáři

Stáhnout: hymny_kompletar.pdf [731 kB]

Český breviář má trochu jiný systém hymnů kompletáře než jeho latinská předloha, Liturgia horarum. Má totiž týdenní cyklus sedmi hymnů (+ jeden ad libitum), zatímco latinský breviář má hymny všehovšudy dva, k volnému výběru. V tomto materiálu se nabízejí s notami jejich překlady obsažené v zeleném hymnáři.

První, Te lucis ante terminum (Na sklonku dne tě upřímně, Tvůrce všech věcí, prosíme), byl dlouho jediným kompletářovým hymnem římského breviáře. (Nejpozději od potridentské reformy, ale možná ještě déle.) Zpíval se na různé nápěvy v závislosti na liturgické době nebo stupni oslavy. Ty jsou zde podány podle Antiphonale Romanum 1912.

Druhý, Christe qui splendor et dies (Ty, Kriste, světlo, jasný dni), je zřejmě starší než výše zmíněný a v řadě místních variant římské liturgie se do Tridentu nebo i po něm zpíval v postní době.

Vůbec nechci tvrdit, že zde nabízený systém je nějak lepší než ten, který je v breviáři a v červeném hymnáři. Je prostě jen jiný a stejně legitimní. Pokud jde o hudební stránku, je zatím nehotový: Zpívat český text na nápěv určený pro latinský hymnus není neproblematické a zatím nemám jasno v tom, jestli v nápěvech není třeba provést nějaké úpravy.

Zdroj na githubu | Přehled změn | RSS změn | Počet stažení: 534