Nové:

Noty

Poslední aktualisace:
27.4.2025 (před 3 dny)

Opravena jedna antifona pro dobu adventní, jedna antifona z oktávu slavnosti Narození Páně, 4 antifony a jedno responsorium slavnosti Zjevení Páně a dnů následujících, 28 antifon pro dobu postní, 6 antifon Svatého týdne, 10 antifon pro neděle v mezidobí, po jedné antifoně ze žaltáře, z památky sv. Patrika, a ze slavnosti sv. Josefa, 7 antifon ze slavnosti Zvěstování Páně, jedna antifona ze svátku Narození Panny Marie, jedna ze svátku sv. Jana evangelisty, 14 antifon a jedno responsorium ze společných textů o více mučednících, jedna antifona ze společných textů o jednom mučedníkovi, 7 antifon a dvě responsoria ze společných textů o svatých mužích, 5 antifon ze společných textů o svatých ženách. Jedna drobná úprava frázování v invitatoriu modu II. Zásadněji byl přepracován nápěv modu II pro kantikum 1 Tim 3, 16. Ke zpěvům slavnosti sv. Evžena de Mazenod z propria řádu misionářů oblátů doplněn údaj o zdroji textů (protože vyšlo najevo, že možná nejde o aktuální oficiální texty).

Z dalšího obsahu webu:

Odkazy

Svatá Hora

Na stránce Bohoslužby je možné stáhnout zpěvník k nešporám (pro neděle v mezidobí) a svatohorský dodatek ke kancionálu (tři formuláře pro nešpory: vánoční, velikonoční, mariánské).

Na webu samém už ne, ale na jeho starší verzi zachycené ve Webarchivu je i nadále dostupná raná (2004) verze Šmolíkových "Mariánských nedělních nešpor", postavená ještě okolo chorálních nápěvů psalmodie - viz co k tomu autor píše na svých stránkách.

Knihy

Velikonoční graduál (OLEJNÍK Josef)

Jak sám titul napovídá, nejde o knihu zaměřenou primárně na denní modlitbu církve, nicméně obsahuje vybrané zhudebněné části, zejm. ty, které liturgické předpisy doporučují slavit ve farnostech za účasti lidu:

  • Velký pátek - ranní chvály
  • Bílá sobota - ranní chvály
  • slavnost Zmrtvýchvstání Páně - 2. nešpory
  • slavnost Seslání Ducha svatého - 1. i 2. nešpory

Projekt In adiutorium nabízí kompletní zhudebnění Denní modlitby církve. Vzdálenějším cílem je sestavení a vydání českého antifonáře.

Zároveň jsou tu shromažďovány informace o všech dalších existujících hudebninách k denní modlitbě církve se vážících.

"Protože se může denní modlitba církve konat národním jazykem, musí se pečlivě dbát, aby se připravily melodie, jichž by se užívalo při zpěvu posvátného oficia národním jazykem."
(VPDMC 275)