Nové:

Noty

Poslední aktualisace:
27.4.2025 (před 3 dny)

Opravena jedna antifona pro dobu adventní, jedna antifona z oktávu slavnosti Narození Páně, 4 antifony a jedno responsorium slavnosti Zjevení Páně a dnů následujících, 28 antifon pro dobu postní, 6 antifon Svatého týdne, 10 antifon pro neděle v mezidobí, po jedné antifoně ze žaltáře, z památky sv. Patrika, a ze slavnosti sv. Josefa, 7 antifon ze slavnosti Zvěstování Páně, jedna antifona ze svátku Narození Panny Marie, jedna ze svátku sv. Jana evangelisty, 14 antifon a jedno responsorium ze společných textů o více mučednících, jedna antifona ze společných textů o jednom mučedníkovi, 7 antifon a dvě responsoria ze společných textů o svatých mužích, 5 antifon ze společných textů o svatých ženách. Jedna drobná úprava frázování v invitatoriu modu II. Zásadněji byl přepracován nápěv modu II pro kantikum 1 Tim 3, 16. Ke zpěvům slavnosti sv. Evžena de Mazenod z propria řádu misionářů oblátů doplněn údaj o zdroji textů (protože vyšlo najevo, že možná nejde o aktuální oficiální texty).

Z dalšího obsahu webu:

Odkazy

Peter Sandhofe's Antiphonary (na blogu The Chant Café)

Článek obsahuje odkazy na čtyři soubory - čtyři svazky antifonáře k současné liturgii hodin připravené Peterem Sandhofem. Obsahují kompletní antifony žaltáře, doby adventní, vánoční a nedělí v mezidobí. Paschální cyklus, sanktorál a společné texty chybí. Tento antifonář je antifonářem v úzkém slova smyslu - obsahuje opravdu právě jen antifony. Vyšel pod záštitou arcidiecéze Köln am Rhein.

Kde má Liturgia horarum antifonu s novým textem, Sandhofe usiluje o její co možná tradiční zhudebnění. (Narozdíl od metodologie doposud vydaných oficiálních chorálních knih, kde jsou takové "netradiční" antifony nahrazeny starou antifonou s příbuzným textem nebo alespoň dobře zapadající do kontextu liturgie dne.)

Knihy

Nedělní nešpory. Zpěvník (OLEJNÍK Josef)

Kompletní zhudebnění 2. nešpor všech nedělí v liturgickém roce, vč. většiny slavností, které mohou připadnout na neděli nebo jejichž 1. nešpory mohou "přebít" 2. nešpory neděle. Dílo vzniklo pro potřeby olomoucké katedrály a je podle toho koncipované: počítá se střídavým zpěvem lidu a schóly a s opakováním antifony po jednotlivých strofách žalmu.

Projekt In adiutorium nabízí kompletní zhudebnění Denní modlitby církve. Vzdálenějším cílem je sestavení a vydání českého antifonáře.

Zároveň jsou tu shromažďovány informace o všech dalších existujících hudebninách k denní modlitbě církve se vážících.

"Protože se může denní modlitba církve konat národním jazykem, musí se pečlivě dbát, aby se připravily melodie, jichž by se užívalo při zpěvu posvátného oficia národním jazykem."
(VPDMC 275)