Nové:
Noty
Poslední aktualisace:27.4.2025 (před 3 dny)
Opravena jedna antifona pro dobu adventní, jedna antifona z oktávu slavnosti Narození Páně, 4 antifony a jedno responsorium slavnosti Zjevení Páně a dnů následujících, 28 antifon pro dobu postní, 6 antifon Svatého týdne, 10 antifon pro neděle v mezidobí, po jedné antifoně ze žaltáře, z památky sv. Patrika, a ze slavnosti sv. Josefa, 7 antifon ze slavnosti Zvěstování Páně, jedna antifona ze svátku Narození Panny Marie, jedna ze svátku sv. Jana evangelisty, 14 antifon a jedno responsorium ze společných textů o více mučednících, jedna antifona ze společných textů o jednom mučedníkovi, 7 antifon a dvě responsoria ze společných textů o svatých mužích, 5 antifon ze společných textů o svatých ženách. Jedna drobná úprava frázování v invitatoriu modu II. Zásadněji byl přepracován nápěv modu II pro kantikum 1 Tim 3, 16. Ke zpěvům slavnosti sv. Evžena de Mazenod z propria řádu misionářů oblátů doplněn údaj o zdroji textů (protože vyšlo najevo, že možná nejde o aktuální oficiální texty).
Blog
Co zatím víme o pátém svazku breviáře
7.4.2025 00:46Modlitba nad lidem v době postní
24.3.2025 12:35Staroboleslavská kapitula o svátku Přenesení sv. Václava
22.3.2025 22:56Chorální nápěvy v českých hymnářích
29.11.2024 12:45Z dalšího obsahu webu:
Odkazy
Kňazský seminár biskupa Jána Vojtaššáka
Nabízí ke stažení kompletní publikaci Spevník bohoslovcov, zpěvník na pomezí kancionálu a usuálu, obsahující také základní repertoár pro částečně zpívané oficium (výběr hymnů, kantik, nápěvy pro kompletář).
Knihy
Kancionál. Společný zpěvník českých a moravských diecézí (SIMAJCHL Ladislav, CIKRLE Karel)
Kancionál od svého 11. vydání obsahuje pod čísly 081-089 kousek denní modlitby církve:
- 081 nedělní ranní chvály (jen text bez not)
- 084 nedělní nešpory (Z. Pololáník; viz níže varhanní doprovod pro další antifony!)
- 085 mariánské nešpory (F. Holík)
- 085B mariánské nešpory (J. Olejník; jen v olomouckém výdání)
- 089 kompletář (J. Olejník)
Protože většina vznikla okolo r. 1975, tedy dlouho před vydáním Denní modlitby církve, jsou zhudebněny texty tkzv. "charitního" vydání breviáře, s Renčovými žalmy a hymny přeloženými z latiny. Olejníkovy mariánské nešpory, oproti ostatním zahrnutým dílům o řadu let mladší, jsou po hudební stránce stejné jako v Nedělních nešporách, ale textově jsou sjednoceny se zbytkem a sledují "charitní" breviář.